Trening z obciążeniem własnego ciała – czy warto?
Coraz więcej osób poszukuje alternatyw dla standardowej siłowni. Rosnąca świadomość wpływu ruchów wielostawowych na zdrowie i budowanie sylwetki przyczynia się do popularyzacji treningów z obciążeniem własnego ciała. Są to takie formy jak gimnastyka, kalistenika lub streetworkout.
Masa własnego ciała w treningu
Ćwiczenia takie jak podciąganie na drążku, dipy na poręczach, plank czy ogromna ilość różnych pompek niosą za sobą ogromne korzyści dla zdrowych stawów czy budowania mięśni. Ćwiczenia może wykonywać każdy dzięki możliwości wykorzystania łatwiejszych ich form. Nie trzeba dźwigać dużych ciężarów oraz wykonywać skomplikowanych sesji treningowych aby osiągnąć wymarzoną sylwetkę. W porównaniu do treningu z wykorzystaniem maszyn, trening z wykorzystaniem własnego ciała nie izoluje konkretnych mięśni tylko pozwala na prace całych grup. Dzięki temu zmniejsza się ilość kontuzji spowodowanych nierównym napięciem mięśniowym.
Zalety treningu z własną masą ciała
Kolejną zaletą takiego treningu jest brak konieczności budowania skomplikowanych planów treningowych z podziałem na partię mięśniowe. Możemy wykorzystać np. plan treningowy ze strony www.kulturystyka24.pl. Wystarczy na początek podstawowy trening z podziałem na ruch push (pchające) oraz pull (ciągnący). W ten sposób dla przykładu jednego dnia wykonujemy pompki oraz dipy (push) a następnego podciąganie zależne od stopnia zaawansowania (pull). Możliwości ruchów jest sporo i bez względu na stopień wytrenowania czy wiek można zbudować trening dla każdego. Warto skorzystać z doświadczonego trenera lub osoby już trenującej chętnej do podzielenia się wiedzą. Najważniejsze aby zacząć i powoli wykonywać coraz bardziej wymagające ćwiczenia a efekt się na pewno pojawi. Trening z obciążeniem ciała oszczędza kontuzji, jest bezpieczny i zdecydowanie korzystny dla zdrowia i sylwetki.