Dlaczego tłuszcz gromadzi się na brzuchu?
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego brzuch jest jednym z obszarów ciała, które najłatwiej mają tendencję do gromadzenia się tłuszczu? Jeśli masz wątpliwości, wyjaśniamy 6 powodów, przez które brzuch gromadzi tłuszcz.
Genetyka
Naukowcy z Sanford Burnham Institute (USA) odkryli, że tkanka tłuszczowa różni się genetycznie w różnych częściach ciała. Ponadto, według niektórych badań, ludzie, którzy są genetycznie skłonni do jedzenia więcej, mają również tendencję do gromadzenia więcej tłuszczu brzusznego. Ponadto, jeśli w Twojej rodzinie jest kilka osób, które gromadzą tłuszcz brzuszny, Ty również możesz mieć taką tendencję.
Brak snu
Ludzie, którzy nie mają wystarczająco dużo snu, mają tendencję do jedzenia więcej, a zatem gromadzą tłuszcz brzuszny. Brak snu obniża poziom hormonu leptyny, a podnosi poziom greliny, czyli hormonu, który powoduje, że nasz apetyt wzrasta. Według badań, ludzie, którzy śpią tylko 6 godzin dziennie mają do 27% wyższe ryzyko otyłości niż ci, którzy śpią około 7-9 godzin.
Stres
Oprócz złej jakości snu, stres powoduje również zmiany hormonalne, które mogą prowadzić do przyrostu masy ciała. Podczas sytuacji stresowych gruczoły nadnerczy są stymulowane do uwalniania hormonów, takich jak adrenalina i kortyzol. Kiedy poziom kortyzolu wzrasta, sytuacja sprzyja gromadzeniu się tłuszczu w organizmie, zwłaszcza tego, który gromadzi się w okolicach brzucha.
Masz problem z nadmiernym odkładaniem tłuszczu w okolicach brzucha. Poznaj najszybsze sposoby na spalenie tłuszczu.
Siedzący tryb życia
Ćwiczenia to jeden z najlepszych sposobów na utrzymanie aktywnego metabolizmu i spalanie kalorii, dlatego regularne ćwiczenia są kluczowym środkiem do osiągnięcia idealnej wagi i utrzymania jej przez dłuższy czas. Dlatego eksperci, a nawet Światowa Organizacja Zdrowia, zalecają ćwiczenia fizyczne przez co najmniej 30 minut dziennie.
Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych
Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych wpływa na przyrost masy ciała, gdyż są one niczym innym jak pustymi kaloriami. Badanie wykazało, że nadmierne spożycie alkoholu jest czynnikiem silnie predysponującym (50%) do powstawania tłuszczu brzusznego.
Niektóre leki
Niektóre leki mogą powodować przyrost masy ciała, jeśli są przyjmowane przez długi okres czasu. Należą do nich leki przepisywane w leczeniu cukrzycy, migreny, zaburzeń nastroju i nadciśnienia.
Ponadto, następujące leki mogą również powodować zwiększenie masy ciała:
- Sterydy
- Leki przeciwdrgawkowe
- Pigułki antykoncepcyjne
- Hormonalna terapia zastępcza
Ważna uwaga: ważne jest, aby wyjaśnić, że nie zawsze te leki powodują przyrost masy ciała, ponieważ ich skutki różnią się w zależności od osoby.